Wykład gościnny Anny Rozenfeld: Twórcza kraina jidysz.

Fundacja Bente Kahan zaprasza na spotkanie z Panią Anną Rozenfeld. Będzie to wykład gościnny poświęcony współczesnym artystycznym działaniom związanym z kulturą jidysz.

Wykład odbędzie się w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, Wrocław, ul. Włodkowica 5a w poniedziałek 20 kwietnia o godzinie 19:00.

Spotkanie odbędzie się w ramach kursu Jidysz far ale. Jest ono adresowane do uczestników kursu, studentów judaistyki oraz wszystkich zainteresowanych tematem. Wykład ma charakter otwarty.

Zajęcia w ramach kursu jidysz odbywają się co tydzień, prowadzone są przez dr. Joannę Lisek i stanowią część projektu – „Jidisz far ale – Jidysz dla wszystkich”. Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Więcej informacji o Pani Annie Rozenfeld:

Artystka, badaczka, dziennikarka, tłumaczka i lektorka języka jidysz. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH) na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła studia historii sztuki, grafiki i malarstwa, filozofii i judaistyki na uniwersytetach w Marburgu, Salzburgu, Wiedniu i w Warszawie. Zdobyła dyplom artystyczny u profesora Jacobo Borgesa (Wenezuela), Ukończyła studium aktorskie i pracowała jako aktorka w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Przebywała jako artist in residence w Chateau de Monthelon (Francja), gdzie realizowała własne projekty artystyczne i projekty teatralne z grupą teatralno-cyrkową „Le Cirque”.

W swej działalności i pracy twórczej związana z kulturą żydowską i językiem jidysz. Współzałożycielka projektu „ייִדיש לעבט” („jidisz lebt”, pol. „jidysz żyje”). Aktywnie działa na rzecz ratowania spuścizny języka jidysz, z szczególnym zamiłowaniem zajmuje się poezją, literaturą, muzyką i sztuką jidysz, współpracuje z wieloma artystami Jidyszlandu.

Do roku 2012 prowadziła audycję w jidysz Naje Chwaljes w Polskim Radiu dla Zagranicy. Aktualnie pracuje dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, współtworzy Festiwal Nowa Muzyka Żydowska oraz realizuje własne projekty badawcze, edukacyjne i artystyczne w kraju i za granicą.

Jest przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent i Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych. Stypendystka YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku (2014-2015).

  • fot.B.Janiczek (11)

  • 0026

Kwiecień 9, 2015